W dniach 20 – 27 sierpnia 2015 r. w Ostrowie koło Karwi  odbyły się warsztaty  Porozumienie bez przemocy, Porozumienie w rodzinie i w bliskich relacjach - warsztaty metody Porozumienie Bez Przemocy Marshalla Rosenberga, zwanej językiem serca. Celem metody jest nawiązanie kontaktu z innymi ludźmi bez wywierania presji i przemocy, przy jednoczesnym dązeniu do zaspokojenia naszych ważnych potrzeb i wartości.


 

 Warsztaty poprowadziła Anna Mills,

certyfikowana trenerka Porozumienia bez przemocy
(www.cnvc.org)

 


 

W warsztatach wzięły udział całe rodziny z dziećmi  od 3 do 13 lat, młodzież od 13 do 18 lat  - dla każdej grupy wiekowej prowadzone były osobne zajęcia.

Wakacyjno – warsztatowy dzień zaczynaliśmy Mszą Świętą , od godz. 9 do 14 odbywały się  warsztaty a po południu  był czas na wakacyjny wypoczynek (dom znajduje się w odległości 800 m od morza ) a także na rozmowy indywidualne z prowadzącymi, czy porady duchowe.

KOSZT wynosił: osoba dorosła 890 zł w tym: zakwaterowanie, wyżywienie, opłata za warsztat, opieka nad dziećmi, warsztaty dla młodzieży 10 -15 lat są płatne dodatkowo - 50 zł za dzień od dziecka. Dziecko -  od 3 do 10 lat - 240 zł powyżej 10 lat - 480 zł

 

Kontakt : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 501289869

Link do strony ośrodka : http://www.maryla.ulotka.org/

Czym jest porozumienie bez przemocy (ang. Non violent communication)? Oto fragment książki "Porozumienie bez przemocy", Marshall Rosenberg, wyd. Santorski i Ska: 

logo-male

Fundamentem PBP są pewne umiejętności posługiwania się mową i innymi narzędziami porozumienia, pomagające nam nawet w niesprzyjających okolicznościach zachować człowieczeństwo. Nie ma w tej metodzie niczego nowego; wszystkie jej składniki znane są od stuleci.

Jej zadaniem jest nieustanne przypominanie nam o czymś, co już wiemy - o tym, jak my, ludzie, mamy zgodnie z pierwotnym zamysłem wzajemnie odnosić się do siebie; dzięki tej metodzie łatwiej też jest nam żyć w taki sposób, żeby wiedza ta przejawiała się w konkretnym działaniu. PBP pomaga nam zmienić swój styl wyrażania siebie i słuchania tego, co mówią inni. Nasze słowa nie są już odtąd efektem nawykowych, automatycznych reakcji, lecz tworzą świadomą odpowiedź, której mocną podstawą jest uświadamianie sobie własnych spostrzeżeń, uczuć i pragnień.

Dzięki PBP wyrażamy siebie szczerze i jasno, zarazem z szacunkiem i empatią poświęcając uwagę innym ludziom. Odtąd w każdej wymianie zdań potrafimy usłyszeć własne głębokie potrzeby i oczekiwania, a także cudze. PBP uczy nas dokonywania precyzyjnych spostrzeżeń i pozwala precyzyjnie określać zachowania i sytuacje, które wywierają na nas taki czy inny wpływ. Uczymy się wyraźnie dostrzegać i uzewnętrzniać własne potrzeby i oczekiwania w każdej konkretnej sytuacji. Technicznie jest to proste, ale bardzo wiele zmienia. W miarę jak dzięki PBP pozbywamy się starych nawyków, które w zetknięciu z krytyczną oceną dotychczas kazały nam się bronić, wycofywać lub atakować; zaczynamy widzieć w nowym świetle zarówno samych siebie, jak i innych ludzi, a także nasze intencje i wzajemne związki. Opór, postawa obronna i gwałtowne reakcje pojawiają się coraz rzadziej. Kiedy skupiamy się na jasnym wyrażaniu spostrzeżeń, odczuć i potrzeb, zamiast na stawianiu diagnoz i osądzaniu, odkrywamy głębię własnego współczucia. Ponieważ z punktu widzenia PBP ogromnie ważne jest słuchanie - zarówno samego siebie, jak i innych - z czasem budzi się szacunek, uwaga i empatia, a także wzajemna chęć dawania z serca.

Poszanowanie osoby ludzkiej przejawia się w poszanowaniu zasady, aby poszczególni ludzie uważali każdego bez wyjątku bliźniego za „drugiego siebie", zważając przede wszystkim na jego życie i środki konieczne do jego godnego prowadzenia. Żadne prawodawstwo nie jest w stanie samo przez się usunąć niepokojów, uprzedzeń oraz postaw egoizmu i pychy, stojących na przeszkodzie ustanowienia prawdziwie braterskich społeczności. Postawy te przezwycięża jedynie miłość, która w każdym człowieku dostrzega bliźniego, brata.

Katechizm Kościoła Katolickiego, 1931.

Joomla Templates by Joomla51.com